Chrome’un yeni özelliğine bayılacaksınız!

Google’ın geliştirdiği dünyanın en popüler internet tarayıcısı olan Google Chrome, yeni özellikler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son güncelleme ile tarayıcıyı hızlandıran Google, şimdi de erişilebilirlik için düğmeye bastı ve canlı altyazı özelliğini uygulamaya ekledi.

Canlı Altyazı, işitme engelli kullanıcılar ve herhangi bir nedenle sesi yüksek sesle çalamayan kullanıcılar için önemli bir erişilebilirlik aracı olarak karşımıza çıkıyor. Google bu özelliği, kullanıcıların sesli medya oynatırken gerçek zamanlı olarak oluşturulan altyazıları Chrome’a ekleyerek büyük bir kolaylığa imza atmış oluyor.

Android’e benzer şekilde, Google Chrome’da Canlı Altyazı, cihazda otomatik olarak oluşturuluyor. Bu özellik hem hızı hem de gizliliği artırıyor. Özelliğin bir başka avantajı da Canlı Altyazı’nın yerel olarak kaydedilen ses ve video dosyalarında çevrimdışı çalışabilmesi oluyor.

Aşağıdaki videodan Chrome’un yeni özelliğinin nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Google’ın yeni özelliğini, Chrome Ayarları → Gelişmiş bölümü → Erişilebilirlik bölümüne gidilerek etkinleştirebilirsiniz.. Ayrıca, tarayıcının sağ üst köşesindeki profil düğmesinin yanındaki müzik simgesine tıklayarak Canlı Altyazı’yı etkinleştirmek için bir kısayol da eklenmiş durumda..

Şu anda bu özellik yalnızca İngilizce için destekleniyor ve Windows, Mac ve Linux cihazlarda Chrome’un en son sürümünde mevcut. Google’ın dil desteği konusunda başarılı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden çok yakında Türkçe dil desteğinin de bu özelliğe geleceğini düşünüyoruz.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO