Adsense Gelirlerinin Düşüşü?

Sitesinin tek kazanç yöntemi Adsense reklamları olan kullanıcılarımızın forumda pek çok kere kazançlarından yakındığı başlıklar açtığını görmüşsünüzdür. Bu gidişat özellikle geçtiğimiz aylarda gözle görülür bir
nedenle arkasıydı. İç serinletmek için söylemiyorum ancak durumun sebepleri arasında ehemmiyetli bir başrolün pandemi olduğunu görebiliyoruz. Bunun için kolay okumalar yapmak oldukça yeterli.

Bu noktada Adsense’in ne olduğunu kavramak çok ehemmiyetli. Platform, bizim patronumuz değil. Patronlarımız ya da alıcılarımız yeniden firmalar. Adsense bu noktada Google’ın bir yaradılışı olarak aracılık yapmakta. Bu yaptığı aracılıkla beraber altyapı hizmetleri verip, belli bir kurulu da kendisine ayırıyor. Başka Bir Deyişle reklamı yayınlamamıza imkân sağlayan tek başına Google değil, hatta reklamla firmanın bir iletişimi de teftiş dışında bulunmuyor.

Platformun ne olduğunu anlattık ki, düşüşün sebebinin ne olduğunu da daha doğru yorumlayabilelim. Bu gelir düşüşünün nedeni Google ya da onun en önemli gelir kaynağı olan Adsense oluşumu değil. Ülkemizin reklamverenleri, şirketleri. Bu süreçte pandemi ise doğru orantılı bir yol izlemiş durumda. Peki nasıl?

Pandemi Süreci Şirketlerin Yaratıcılıklarını Arttırdı

Artan bu yaratıcılıktan nasibini en çok alan kategori de tabii ki şirketlerin pazarlama ve reklam kanalları oldu. Burada elbette bu salgında çoğu şirketin kurumsal tavırlarını bir kenara bırakmalarını mecburi hale getirecek kadar zarar etmelerinin bir payı bulunmakta. Bir
nedenle ivmelerini yukarıya yönlendirmesi gereken pek çok şirketin stratejilerinde değişiklikler yaptığını gördük. Bu değişikliklerde deneme süreçleriyle birlikte azalan ya da arttırılamayan bütçeleri de görebiliyoruz. Gelin biraz daha detaylandıralım.

A şirketi, bütçesini arttırmadan pek çok farklı reklam türünü denemeye başlıyor. Bu zaten direkt olarak Google tarafına verdikleri reklamları azaltmalarının nedeni oluyor. Hele bir de o kurumsal devler gerilla tipi influencer reklamlarının nimetlerini gördüğünde Adsense bir anda üvey çocuk haline gelebiliyor. Bu deneme sürecinin ötesinde operasyonunu küçültmelerini gerektirecek kadar kötü durumda olan şirketlerin de varlığı söz konusu. Bu alanda da zararlı çıkan yine site sahipleri oluyor.

Son olarak sosyal medya reklamcılığının ve ‘sponsorlu reklamlar’ın artışının payını da küçümsememek lazım. Bugün e-ticarete başlayan çok fazla marka görebiliyoruz. Covid-19 elbette ki internet üzerinden alışverişi arttırmış durumda. Ancak gelen her marka ilk adımı Google Ads ile atmıyor.

Tüm Bu Gidişatın Ötesinde; Sorun Düzelir mi?

Elbette, tabii ki bu kadar kötü gidişat sürmeyecektir. Şirketler kazançlı olsa da aşırı meşakkatli reklam yollarındaki varlıklarını azaltacaklardır ya da kârlılık açısından sorun yaşamadıkları salgın dışı dönemlerde rahat bir nefes alacaklardır. Ancak bu tam bir iyimserliği de yanında getirmemeli.

Son 10 yıldır ‘Adsense Gelirleri’ ne zaman buradan düzenli gelir eden insanları mutlu edecek
nedenle iyi ivmelerle hareket etti ki? Uzun vadede her zaman kötüye gidiyor ve bunun suçlusu söylediğimiz gibi Google falan da değil. Bu noktada bizlere düşen şey oldukça basit, farklı gelir kaynakları oluşturabilmeliyiz ki böyle durumlarda daha az zarara uğrayalım.

tabiki bu zamanda geliri artan pek çok sektör de bulunuyordu. Onlardan birisini yakalayabildiniz mi? Gelin yorumlarda fikirlerimizi belirtelim.

Kaynak : Tikla

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO