WhatsApp’ın yeni masaüstü uygulaması yayınlandı! Nasıl indirilir?

WhatsApp, Windows işletim sistemli bilgisayarlar için yeni masaüstü uygulaması geliştirdi. İtalyan bir site tarafından fark edilerek detaylandırılan uygulama, UWP (Evrensel Windows Platformu) tabanlı olmasıyla öne çıkıyor. Test aşaması halihazırda devam eden yeni WhatsApp’ın Beta sürümü Microsoft Store üzerinden kullanıma açıldı.

Evrensel Windows Platformu, Microsoft’un geliştirdiği bir uygulama mimarisi. Bu mimariyle, programların her biri için yeniden yazılmaya gerek kalmadan Windows 10, Windows 11, Xbox One gibi platformlarda sorunsuz çalışması amaçlanıyor. WhatsApp’ın UWP uygulaması geliştirdiği de uzun süredir biliniyordu, nihayet hayata geçti.

UWP tabanlı WhatsApp masaüstü uygulamasının tasarımı yenilendi

Yeni WhatsApp masaüstü uygulamasının tasarımı, şu anda kullanılan klasik sürüme kıyasla tamamen farklı. Bu uygulamada göze çarpan ilk detay; WhatsApp’ın alışılageldik yeşil renkleriyle donatılmaması. Hem sohbet ekranında hem de ayarlar, kişi bilgileri gibi kısımlarda beyaz-gri ağırlıklı renkler bizi karşılıyor. Ayrıca eski uygulamayla arasında özellik farkları da var.

  • Buradaki linke tıklayarak WhatsApp Beta’yı Microsoft Store’da açın.
  • “Get” veya “Al” butonuna tıklayın.
  • Ardından “Yükle” seçeneğine basarak bilgisayarınıza indirin.

WhatsApp Beta, Çoklu Cihaz gerektiriyor

Yeni WhatsApp masaüstü uygulamasının eskisiyle arasındaki en büyük farklardan bir tanesi de; çoklu cihaz programını zorunlu tutması. WhatsApp’ı aynı anda dört cihazda kullanmanızı sağlayan ve internet gereksinimini ortadan kaldıran bu özellik, geçtiğimiz hafta herkese açılmıştı. Ayarlar > Bağlı Cihazlar bölümünden sizler de çoklu cihaza katılabilirsiniz.

Katıldıktan sonra Bağlı Cihazlar kısmında ‘Cihaz Bağla’ seçeneğine tıklayın. Ardından WhatsApp Beta uygulamasında gördüğünüz QR kodunu okutun. Bunu yaptığınızda, akıllı telefonunuzdaki mesajların hepsi bilgisayar ile senkronize olacaktır. Artık WhatsApp’ı normal bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

UWP (Evrensel Windows Platformu) minimum Windows 10 gerektiriyor. Bu da UWP tabanlı yeni WhatsApp masaüstü uygulamasını Windows 10’dan aşağı sürümlere yükleyemeyeceğiniz anlamına geliyor. Bu arada WhatsApp Beta’nın henüz test aşamasında olması nedeniyle kararlı çalışmayabileceğini hatırlatmakta fayda var. Aniden çökme sorunu yaşayabilirsiniz.

Eğer WhatsApp’ı kullanırken çıkacak olası bir sorun sizi ciddi anlamda kötü etkileyecekse, yeni uygulamayı şimdilik yüklememenizde fayda var. İlla denemek istiyorsanız, haberde paylaşılan linke tıklayıp indirebilirsiniz. Ayrıca kullanım deneyimlerinizi de aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock