Torrent Nedir, Torrent Nasıl Dosya İndirilir?

Torrent-gurbetseli.net

İnternet kullanıcılarının çoğunun yolunun kesiştiği torrent nedir, nasıl çalışıyor? Torrent yasa dışı mı? İşte torrent hakkında bilmeniz gereken her şey.

Torrent” denildiğinde çoğu zaman aklımıza lisanssız, yasa dışı dosyalar indirmek indirme geliyor. Tabiki Torrent ile her çeşit yasal veya yasa dışı dosyalarda indirilebilinmesi mümkün. Peki hepimizin aklındaki soru olan torrent nedir, torrent dosyaları ve adresleri nasıl çalışıyor?

Torrent-gurbetseli.net
Torrent-gurbetseli.net

Torrent Dosyası Nedir?

Torrent dosyası, normalde indirmek istediğiniz dosyalar için gerek duyulacak kullanıcıların (tracker) listesini içerir. Torrent dosyası, normalde kilobayt ölcülerinde boyutlardadır ve indireceğiniz dosyalar değillerdir; sadece bunların bir listesine sahiptir.

İnsanlar Neden Torrent Neden Kullanıyor?

Torrent’ler birden fazla farklı neden için kullanılıyor, yanlız bunların kesişim noktası dosya paylaşmayı kolaylaştırmak. Bir sunucu kiralayıp paylaşmanın aksine, Torrent üzerinden paylaşacağınız GB’lar boyutunda büyük bir dosya, onu indirenler veya paylaşanlar olduğu sürece ücretsiz olarak indirilebilecektir.

Torrent’lerin yasal kullanımları olsa da, yasa dışı  için kullanımı ortadan kalkacak gibi görünmemektedir.

Torrent Yasal mı?

Yasal içerikler indirdiğiniz sürece elbette yasal. Ancak lisanssız, kırılmış yazılımları veya diğer yasa dışı dosyaları indirmeniz halinde yasaları çiğneyen biri haline geliyorsunuz. Torrent indirirken görünmez değilsiniz: Servis sağlayıcınız, lisans sahipleri ve diğer taraflar, internet bağlantınızı ve torrent’leri takip ederek belirli bir torrent’i indirdiğinize dair kanıta sahip olabilir.

 

İnternet servis sağlayıcınızın sizi gözetlemesinden rahatsızsanız, bir VPN kullanmanız gerekiyor. Ancak elbette VPN, yasa dışı torrent’leri yasal hale getirmiyor.

Torrent Nasıl Kullanılır?

Torrent Nasıl Kullanılır?
Torrent Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bir BitTorrent istemcisi yüklemeniz gerekiyor. Şu sıralar iyi bir seçenek olan açık kaynaklı qBittorent, başlamak için iyi bir nokta.

qBittorrent’i yükledikten sonra bir torrent dosyası bulmanız gerekiyor. Birçok Ubuntu dağıtımı, torrent üzerinden indirilebiliyor. Ubuntu indirme sayfasına gidin ve BitTorrent bölümüne kaydırın. Burada Ubuntu Desktop’un son sürümüne tıklayın ve dosyayı indirin.

İndirdiğiniz dosyaya çift tıklayın. BitTorrent istemciniz otomatik olarak açılacak. qBittorrent’i yüklediyseniz, programın .torrent dosyalarını varsayılan olarak açmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulacak. İzin veriyorsanız, Evet diyerek devam edin.

 

Ubuntu Desktop torrent dosyası yüklendikten sonra indirme, otomatik olarak başlayacak. Burada Eşler sekmesinde BitTorrent istemcinizin dosyayı indirmek için bağlandığı bilgisayarları veya cihazları görebilirsiniz. İçerik sekmesi ise torrent dahilinde indirdiğiniz dosyaların bir listesini gösteriyor.

Pencerenin alt kısmında istemcinin veri gönderme ve alma hızını görebilirsiniz. Burada internet bağlantınızın yavaşlamaması için indirme ve gönderme hızlarını kısıtlayabilirsiniz. Bu hızların indirmekte olduğunuz tüm torrent’leri etkileyeceğini unutmayın.

Torrent Nedir, Torrent Nasıl Dosya İndirilir?

Aynı diğer yazımızı inceleyebilirsiniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO