Dünyanın ilk kalpsiz insanı

kalpsiz insanı

Dünyanın ilk kalpsiz insanı

Dünyanın ilk kalpsiz insanı ; 2011 yılının Mart ayında, 55 yaşındaki Craig Lewis, “amiloidoz” adlı, hayatı tehdit eden bir kalp hastalığı geçirerek Texas Kalp Enstitüsüne kabul edildi. Bu hastalık hızlı kalp, böbrek ve karaciğer felaketine götüren, kök salan yapışkan bir proteinle iç organları dolduran, nadir görülen bir otoimmün hastalıktır.

Bu hastalığa acil müdahale olmasaydı Lewis muhtemelen birkaç gün içinde ölürdü. Neyse ki, Enstitü’den Dr. Billy Cohn ve Dr. Bud Frazier, kanın nabız olmadan vücudunda dolaşmasına izin veren “sürekli akış” dedikleri bir cihaz buldular. Bay Lewis’in kalbini çıkardılar ve ardından bu cihazı bağladılar – hasta ayaktaydı ve aynı gün doktorlarla konuşuyordu.

kalpsiz insanı
kalpsiz insanı

Dr. Cohn, insan kalbini düzenlemek veya onarmak için teknolojiler geliştirerek hayatının büyük bir bölümünü tüketen uzman bir cerrah, aynı zamanda bir keşif ve bilim insanıdır. En ayırt edici cihaz, Ventriküler Destek Cihazı olarak da adlandırılan ve aynı zamanda LVAD olarak da adlandırılan cihazdır.

Cohn, kalbin sağ ve sol ventriküllerinin işlevlerini kopyalamak için LVAD’lerden gelen teknolojiyi kullanan yeni bir keşif yapmak için Dr. Bud Frazier ile birlikte çalıştı. Cihazlarını (uygunsuz bir şekilde) 70 buzağı üzerinde denediler, hepsi EKG’de düz bir çizgi verdi, nabızları yoktu, ancak kusursuz bir şekilde hayvanlar normaldi, normal besleniyorlardı ve hayatlarına devam ediyolardı ama yine de kalp atışları yoktu.

Craig Lewis bu teknolojiyi alan ilk insandı. Süreç 48 saatten az sürdü ve büyük bir başarıydı. Ancak böbrekleri ve karaciğeri o kadar şanslı değildi, bitme noktasına gelmişlerdi ve birkaç ay sonra ailesi doktorlardan cihazı kapatmalarını isteyecekti.

 

Kaynak: Science and Nature

Benzer yazılarımız için tıklayın.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO