Süresi Biten Domain Ne Zaman Düşer?

 

Süresi Biten Domain Ne Zaman Düşer?

Domainler, internet üzerindeki herhangi bir web sitesinin veya hizmetin adresini tanımlayan benzersiz isimlerdir. Her domainin bir sona erme tarihi vardır ve bu tarih, o domainin sahibinin kayıt dönemi sonunda yenileme yapması gereken tarihi belirler. Ancak, bazen domain sahipleri yenileme işlemini gerçekleştirmeyebilir veya başka nedenlerle domainlerin sona erme tarihleri geçebilir. Bu durumda, domain boşa düşer ve yeniden kaydedilebilir hale gelir. Peki, süresi biten bir domain ne zaman düşer?

1. Yenileme Süreci ve Son Sona Erme Tarihi

Her domainin kaydedildiği tarih ve sona erme tarihi vardır. Domain sahipleri, sona erme tarihinden önce genellikle bir süre yenileme yapabilirler. Yenileme işlemi, domainin daha fazla kullanım için kaydedilmesini sağlar. Ancak, sona erme tarihinden sonra yenileme yapılmazsa, domainin süresi dolmuş olur ve düşme süreci başlar.

2. Boşa Düşme Süresi

Domainin sona erme tarihinden sonra bir “boşa düşme süresi” başlar. Bu süre, genellikle 30 ila 60 gün arasında değişir ve domain sahibine yenileme veya silme fırsatı tanır. Bu süre içinde, domain sahibi istediği zaman yenileme yapabilir veya domaini silmeyi tercih edebilir.

3. Silinme Süreci ve Domainin Düşmesi

Boşa düşme süresinin sonunda, domain sahibi hala yenileme yapmamışsa veya domaini silmemişse, domain “silinme süreci”ne girer. Bu süreçte, domain genellikle halka açık kayıt havuzuna geri döner ve yeniden kaydedilebilir hale gelir. Silinme süreci, domainin kaydedildiği kayıt sağlayıcısının politikalarına ve bölgesel düzenlemelere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

4. Redemption Periyotu ve Pending Delete Süreci

Süresi dolan bir domain, 60 günlük “redemption periyotu” sürecine girer. Bu süreçte, eski sahibi domaini tekrar kaydedebilir. 60 günlük sürecin bitiminden sonra, domain son olarak 15 günlük “pending delete” sürecine girer. Bu süreç içerisinde, eski sahibi domainin süresini uzatamaz ve domainin yeniden kaydedilmesi için diğer kayıt sağlayıcılarının işlem yapmasına izin verilir.

5. Son 15 Gün ve Backorder Süreci

Son 15 günlük süreç içerisinde domaine backorder yapan biri olursa, en yüksek teklifi veren kişi 15 günlük sürecin sona ermesinden itibaren 72 saat sonra domaini alabilir.

Özet

Süresi biten bir domainin ne zaman düşeceği, bir dizi faktöre bağlıdır ve genellikle domainin kaydedildiği kayıt sağlayıcısının politikalarına ve bölgesel düzenlemelere göre değişir. Ancak, genel olarak, bir domainin düşme süreci sona erme tarihinden sonra başlar ve boşa düşme süresi, redemption periyotu ve pending delete süreci gibi aşamalardan geçer. Sonuç olarak, süresi biten bir domainin yeniden kaydedilebilir hale gelmesi için toplamda 60+15 gün beklenir.

Bir yanıt yazın

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock