Android 12 çıkış tarihi, özellikleri (Beta)

İkinci geliştiricilerin beta sürümünün yayınlanmasıyla birlikte büyük Android 12 haberleri gelmeye başladı

bu, uygulama geliştiricileri için tasarlanmış yazılım güncellemesinin çok erken bir sürümüdür ve son yapının temsilcisi olmasa da bize iyi bir fikir verir. ne bekleyebileceğinizi.

Google’ın kendisinden gelen yorumlar da dahil olmak üzere, bu yeni Android 12 kaynak kodunda çılgınca araştırma yapılıyor ve aşağıdaki sürekli büyüyen listemize tüm onaylanmış ve söylenti özelliklerini ekledik.

Android 12, Google’ın Android işletim sistemi için 2021 güncellemesidir ve bazı akıllı telefonlarda hala bulunmayan 2020’nin Android 11’i üzerine kurulmuştur . Android 12’nin 2021’in sonuna doğru tamamen lansmanını yapmasını ve o zamandan itibaren piyasaya sürülmesini bekliyoruz, ancak muhtemelen bundan önce bir beta gelecek ve dediğimiz gibi geliştiricilerin beta sürümü çoktan çıktı.

Şimdi Android 12 hakkında, getirebileceği yeni özellikler ve önceki Android sürümlerindeki değişiklikleri tasarlama dahil olmak üzere önemli miktarda şey duyduk, ancak son bir yayınlanma tarihi ve kullanılabilirlik bilgileri hala yayında.

Göz atmanız için tüm söylenti Android 12 özelliklerini aşağıda listeledik ve daha fazlası çıktıkça bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Daha sonra, Android 12’den istediğimiz ana şeylerin bir istek listesi bulacaksınız. Ve yakında çıkacak olan yazılım hakkında yeni bir şey duyduğumuzda bu makaleyi güncelleyeceğimizden, sık sık kontrol ettiğinizden emin olun.

Kovalamaca kes

  • Bu ne? Bir sonraki büyük Android güncellemesi
  • Ne zaman çıkacak? Muhtemelen Eylül 2021
  • Kaça mal olacak? Bedava!

Android 12 çıkış tarihi

Android 12’nin geliştirici önizlemesi zaten çıktı – bu, yeni Android güncellemesi için uygulamalarını güncellemesi gerekecek uygulama tasarımcıları için tasarlanmış güncellemenin yalnızca erken bir sürümüdür. Yine de bize yazılımın bazı yeni özelliklerini gösteriyor.

Bu tarihler için onaylanmış olan Google IO 2021’de 18-20 Mayıs arasında , muhtemelen ilk genel beta sürümünü göreceğiz – bu genel tüketicilere yönelik en eski sürümdür ve yeni özelliklerin çoğu ilk olarak burada da ortaya çıkabilir.

Android 12’nin son bitmiş sürümüne gelince, bu büyük olasılıkla Eylül ayında geçmiş biçimine göre inecek, ancak başlangıçta muhtemelen yalnızca Google Pixel 5 ve Google Pixel 4a gibi az sayıda telefonda ve yeni Google ile birlikte gelecek. Pixel 6 böyle bir telefonun açıldığını varsayarsak.

Android 12’yi telefonunuza getirmek cihaz üreticilerine kalacaktır ve bu genellikle aylar alır, bu nedenle, özel telefonunuz 2022’ye kadar Android 12’yi almazsa şaşırmayın.

Android 12 geliştirici beta özellikleri

Sızdırılan ve söylentilere konu olan özellikleri geliştirici beta özelliklerinden ayıracağız, çünkü ikincisi bu noktada temelde onaylandı. Özellikle Google, Android 12 geliştirici beta sürümünün bazı özelliklerini listeledi .

Bu özelliklerden bazıları, verilerinizi kaydetmek için daha verimli video ve görüntü sıkıştırma, daha kolay kopyalama ve yapıştırma, iyileştirilmiş ses özellikleri, tabletler, katlanabilir telefonlar ve TV’ler için daha iyi destek, hareketle gezinme değişiklikleri, yeniden tasarlanmış bir bildirim menüsü ve tekrarlanan bildirimlere bloklar içerir.

Kullanıcılardan gelen raporlara göre, bu değişiklikler buzdağının sadece görünen kısmı. 9to5Google’a göre , bir renk azaltma seçeneği ekrandaki kontrastı azaltmanıza izin verir; güncelleme, isterseniz ana ekrana daha fazlasını eklemek için uygulama simgelerini küçültmenize olanak tanır; güvenlik değişiklikleri, uygulamaların kameranızı ve mikrofonunuzu kolayca kullanmasını engellemenize olanak tanır. lockscreen media player biraz farklı görünecek, yakındaki telefonlara Wi-Fi şifreleri gönderebilir, emoji ekleyebilir ve ekran görüntülerine yazabilirsiniz, kısayol kullanmak için telefonun arkasına iki kez dokunabilirsiniz, ve son iki özellik henüz etkinleştirilmemiş gibi görünse de, kayan ekran görüntüleri alabileceksiniz.

XDA Developers da bazı araştırmalar yaptı. Yukarıda bahsedilen özelliklerden bazılarını göstermenin yanı sıra, yeniden tasarlanmış ayarlar ve menülere, ayrıca geliştirilmiş tek elle modlara ve sistem temanıza uyan bildirim paneli için yeni opak arka plan moduna odaklanılıyor gibi görünüyor. Kilit ekranı, daha temiz bir her zaman açık tasarım ve daha küçük medya oynatıcı ile XDA’ya göre bir odak noktası gibi görünüyor.

İkinci Android 12 Geliştirici Önizleme takım yuvarlak kenarlı telefonlara lockscreen bildirimleri, UX özelleştirme için resim içinde resim, daha iyi denetimlere yumuşak geçişler gibi bazı tüketici bakan iyileştirmeler ipuçları getiren 17 Mart düştü ve daha arka uç seçenekleri geliştiriciler için.

Bu ikinci beta düşüşünün, Pixel 6’ya gelen bir ekran altı parmak izi tarayıcısının ve siyahtan gri bir arka plana geçiş yapan yeni bir karanlık temanın kanıtı içerdiği de bulundu

Android 12 özellik haberleri ve sızıntılar

Belki de en büyük Android 12 sızıntısı , güncellemenin getirebileceği özelliklerle ilgili ipuçları içeren güncelleme işletim sisteminin resimlerini sağladı.Görünüşe göre, telefon mikrofonu veya kamera kullanımdayken size bildiren gizlilik bildirimleri, ana sayfadaki widget’lara daha fazla odaklanma, daha az ayara erişmenizi sağlayan yeniden tasarlanmış Hızlı Ayarlar menüsü ve kullanacağımız bir özelliğin daha fazla kanıtı olacak. telefon için seçenek renk şemaları hakkında daha fazla görüşün.

Google, Android 12 güncellemesi hakkında bir şey söyledi. Bir blog gönderisinde şirket, Android 12’nin “Android’in sahip olduğu güvenlik önlemlerinden ödün vermemeye dikkat ederken, diğer yandan kullanıcıların cihazlarında diğer uygulama mağazalarını kullanmasını daha da kolaylaştıracağını” söyledi.

Google bunun nasıl çalışacağını söylemedi. Zaten Android’deki diğer uygulama mağazalarına erişmek mümkün, ancak belki bu, bazılarını vurgulamayı veya seçeneği daha görünür hale getirmeyi içerecektir.

Bunun ötesinde, Android 12, Google’ın bazı güncellemeleri sunmasını kolaylaştırabilir. XDA Developers , şirketin Android Runtime’ı (ART) Android 12’de bir Mainline modülü haline getirmeyi planladığını fark etti. Bu, şirketin bunları geleneksel kablosuz olarak göndermek yerine Google Play Store aracılığıyla daha fazla işletim sistemi güncellemesi sunmasına olanak tanıyacaktı. güncellemeler.
Bu, daha sık güncellemeler anlamına gelebilir ve daha da önemlisi, telefonunuzun üreticisinin güncellemeyi size göndermesini beklemeniz gerekmeyeceği anlamına gelebilir. Yine de birçok güncellemenin eski moda şekilde teslim edilmesi gerekecek.

Başka bir XDA Geliştiricileri , Android 12’nin açık olan ancak şu anda kullanılmayan uygulamaları ‘hazırda bekletme’ özelliğine sahip olabileceği ve bu da onları telefon için daha az güç tüketen hale getirmesidir.

Bazı özel Android katmanları zaten bu tür özelliklere sahiptir, ancak stok Android’de yoktur ve böyle bir özellik onu tüm Android cihazlara getirebilir. Yine de bunun nasıl çalıştığı henüz tam olarak belli değil.

Bir Uygulama hazırda bekletmeden için müteakip sızıntı o Kullanmadığınız uygulamaları en aza indirmek için bir yol daha kısmen silinmesi gibi daha görünüyor yapım, aslında telefonunuzda Uygulama önbelleğini temizleyin öne sürdü.

Ayrıca Android 12’nin arka arkaya çift dokunma kısayolunu geri yükleyebileceğini duyduk, bu ekran görüntüsü almak, Google Asistan’ı başlatmak ve daha fazlası için yararlı – en azından yine de Google Pixel telefonlarında. Active Edge’in bir tür halefi olacaktı ve çekilmeden önce Android 11’in erken geliştirici sürümlerinde göze çarpıyordu.

İlginç bir Android 12 özellik sızıntısı, Uygulama Çiftleri veya birlikte açabileceğiniz yaygın olarak kullanılan iki uygulama ile ilgilidir. Olası örnekler arasında haritalar ve müzik uygulamaları veya tarayıcılar ve not alma uygulamaları bulunur.

Uygulama Çiftlerinin ne yaptığı tam olarak net değil, ancak Android telefonlardaki bölünmüş ekran modları oldukça belirsiz olabileceğinden, bunun belirli uygulama eşleşmeleri etrafında tasarlanmış bir gelişme olması mümkündür.

Görünüşe göre Android 12, iOS’a benzer bir Wi-Fi paylaşım moduna sahip olabilir, bu da Wi-Fi şifrelerini yakınınızdaki diğer insanlarla kolayca paylaşmanıza izin verir. Bu, şu anda Android telefonlarda kullanılabilen QR kod sisteminin yerini alacak ve sizin yanınızda olmayan kişiler için işe yarayacaktır.

Son bir söylenti, Android 12’nin hem yerel hem de üçüncü taraf uygulamaları etkileyen yeni bir renklendirme sistemine sahip olabileceğidir . Bu, bir ana renk ve bir vurgu rengi seçmenize izin verir ve tüm uygulamalar ve menüler, ahizeyi zevkinize göre özelleştirmenize izin vermek için bunları stil olarak kullanır.

Ne görmek istiyoruz

Android 11 oldukça iyi durumda, ancak her zaman iyileştirme için yer var. Aşağıdaki şeyler istek listemizin başında gelir.

1. Yepyeni bir görünüm

Materyal Tasarım 2014’te piyasaya çıktığından beri, Android uzun süredir gerçek bir görsel elden geçirilmemiştir.

Şimdi, güzel bir görünüm ve Google’ın belki de sadece uğruna bazı şeyleri değiştirmemesi gerektiğini iddia edebilirsiniz. Ancak bazı yeni tasarım dilleriyle işleri tazelemek, Android’in bir sonraki sürümünü çok daha heyecan verici hale getirebilir.

2. İstiflenebilir widget’lar

İle iOS 14 Apple uzun araçları da olmak üzere Android telefonlar üzerinde bulunmuştur özellikleri bir sürü ekledi, ancak Google kopyasını görmek isteriz onlar için bir çok kullanışlı özelliği dahil.

Ana ekranınızda kaydırabileceğiniz veya sadece işletim sisteminin telefonunuzu nasıl kullandığınıza bağlı olarak size hangisini göstereceğini seçmesine izin veren bir yığın widget oluşturmanıza olanak tanıyan Akıllı Yığın özelliğinden bahsediyoruz.

Örneğin, sabah ilk iş olarak her zaman hava durumunu kontrol ederseniz, günün ilerleyen saatlerinde başka bir şeye değiştirmeden önce yığının en üstünde bir tahmin görüntüleyebilir. Bu, en çok görmek istediklerinizin her zaman görünür olmasını sağlarken ana ekranlarınızı widget’larla karıştırmaktan kaçınmanın zarif bir yoludur.

3. Daha fazla telefon desteği

Belki de Android ile ilgili en büyük sorun, yeni sürümlerin her zaman eski telefonlara aktarılmamasıdır. Hiçbir cihaz sonsuza kadar desteklenmeyecek olsa da, çoğu yalnızca iki yıllık güncelleme alır ve bazıları bundan daha da azını alır.

Bu nedenle, Android 12 ile cihazların daha uzun süre desteklenmesini ve ideal olarak bu cihazların daha hızlı güncellenmesi için gerçek bir itici güç olmasını istiyoruz, çünkü belirli telefonlarda Android’in yeni sürümünü genellikle aylarca bekliyoruz.

Bunların bir kısmı, cihaz üreticilerinin telefonlarına güncelleme getirmesini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için Google’a bağlı olacak, ancak geri kalanı büyük olasılıkla üreticilerin kendilerine ait olacak.

4. Yıllık güncellemelerin sonu

Daha önce, artık yıllık Android güncellemelerine ihtiyaç olmadığını iddia etmiştik . Bu keyfi bir zaman dilimidir ve bazen getirilecek çok fazla güncelleme yoktur. Bu nedenle, yılda bir kez büyük veya en azından yüksek profilli bir güncelleme yerine, Android’e tüm yıl boyunca, hazır olduklarında getirilen yeni özellikleri görmek istiyoruz.

Genelde hataları düzeltmek ve güvenliği artırmak için yıl boyunca daha küçük güncellemeler alıyoruz, ancak ana özelliklerin de bunların bir parçası olamayacağına dair herhangi bir neden göremiyoruz.

5. Tüm telefonlardaki tüm özellikler

Yalnızca tüm telefonlar Android’in yeni sürümünü almaz, aynı zamanda tüm özellikleri her zaman alamazlar.Bunun için birkaç sebep var. İlk olarak, Google, onları Pixel serisine özel kılmak için sık sık bazı özellikleri geri çeker. Buna Android 11’den bir örnek, standart uygulama yuvası yerine uygulama önerileridir; bu özellik, (isteğe bağlı olarak) ana ekranınızdaki uygulamaların alt sırasını herhangi bir zamanda en çok erişmek isteyeceğinizi düşündükleriyle doldurur. .

Bazı özelliklerin tüm telefonlarda bulunmamasının diğer nedeni, Google’ın geliştiricilerin her özelliği dahil etmesini istememesidir. Buna bir örnek, bildirimler açılır listesindeki ‘konuşmalar’ bölümüdür.

Sohbet bildirimlerini diğer tüm bildirimlerinizden ayrı tutan kullanışlı bir özelliktir. Bu, Android 11’e yapılan en ilginç eklemelerden biri – ancak üreticilerin bunu telefonlarında sunmak zorunda değiller. Özelliklere erişememek, Android güncellemelerini daha az heyecan verici hale getirir, bu nedenle bunun değiştirilmesini istiyoruz.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO