Linux için Htop Nedir ve Nasil Kurulumu ?

Merhaba sizlere linux centos 7 üzerine nasıl Htop kurulur onu kısa ve net bir şekilde anlatmaya çalışacağım, anlatımda yanlış olduğunu düşündüğünüz bir işlem var ise lütfen yorumlarda belirtmenizi rica ederim…

Aslında kurulum çok basit ama herzaman can kurtaran bir uygulamadır; tabi benim görüşüm, saldırıları veya sorunlu modülü burdan takip edebiliyorum. Fazla uzatmadan hemen konuya dönelim..

Htop Nedir : Htop linux sunucularda hangi uygulamların modül eklenti veya kendi kurduğunuz bir programın nekadar kaynak tükettiğini anlık olarak görebileceğiniz bir programdır. cpus,ram ayrıca anlık load durumlarını izleyebileceğiniz programıdır.

Kurulum : Kurulum daha önce belirttiğim gibi çok basittir, kuruluma başlamak için sadece sunucunuza SSH ile bağlanıp aşağıda verdiğim komutu calıştırmanız yeterlidir.

rpm -Uvh https://dl.fedoraproject.org/pub/epel/7/x86_64/Packages/h/htop-2.2.0-3.el7.x86_64.rpm


Hepsi bukadar  buşekilde htop sunucumuza kurmuş olduk şimdi programı nasıl calıştıracağız, ssh bağlanarak “htop” komutunu yazarak işlemi başlatmış oluyor ve anlık kaynak tüketimlerini kontrol ediyoruz. işte hepsi bukadar.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock