php.ini Dosyası Nerede? php.ini nasıl Bulabilirim (Centos-Web)

php.ini Dosyası Nerede? php.ini nasıl Bulabilirim (Centos-Web)

Genellikle sunucu veya webmaster olmak isteyen bu işe yeni başlayanların en muzdarib oldukları konu.

php.ini dosyası nerede olamsı bu php.ini dosyasını tespit etmek biraz meşakatli işlerdir bu işin uzmanları kod bilgileri iyi oldukları için php.ini dosyasını kolaylıkla bulabilirler. Bizim bu yazımızda php.ini dosyasının nerde olduğunu bulmanız için en kolay yolları anlatmaya calışacağız.

1.Birimci ve en kolay yol bir php dosyası oluşturup bu dosyayı webtarayıcısı ile cağırmak olacak. Siteniz içerisine bir adet php dosyası oluşturup içine;

<?php phpinfo(); ?>

Daha sonra hazırladığınız bu dosyayı ftp ile ana dizine atın daha sonra www.siteadresi.com/dosyaadi.php şeklinde internet tarayıcınızdan çağırarak php.ini ve diğer tüm sunucu hakkın bilgileri bulabilirsiniz.

2.Bu ikinci yol ise ssh ile bulma yolu. Bu yolda bir çok php ini sonucu cıkabilir bu php sürümünüze görede farklılık gösterebilir alttaki göredeki gibi cıkması gerekmekte.

php -i | grep php.ini

Diğer bir daha var, aslında bir çok kod bulunmakta lakin ben en yaygın olanı paylaşıyorum.

php --ini

Evet en yaygın olan kodları paylaştım bundan sonrası size kalmış, bulduğunuz php.ini dosyasını ssh üzerinden editlemek içinde yine ssh girip nano /usr/local/lib/php.ini yazarak editleyebilirsiniz.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO