Android 15 ile birlikte cihazın “Depolama Sağlığı”nı izlemek mümkün hale gelecek: Bu özellik tam olarak ne işe yarayacak?

Android 15, iPhone’larda olduğu gibi depolama sürücüsünün sağlığını kullanıcılara gösterecek.

Geçtiğimiz aylarda ön izlemesini gördüğümüz Android 15, uyumlu cihazları çok daha işlevsel hale getirecek bir dizi ilginç özellikle geliyor. Her gün bir yenisiyle karşılaştığımız bu özellikler arasında masaüstü modu, uydu bağlantısı desteği ve gelişmiş bildirim kontrolü gibi dikkat çekici özellikler bulunuyor.

Bu özelliklerin yanı sıra kamera ve güvenlik konusunda yapılan iyileştirmeler de cihazları daha güvenli ve kullanıcıya karşı daha şeffaf hale getirecek. Şeffaflık konusunda, son zamanlarda keşfedilen bir diğer özellik ise cihazınızın genellikle gizli kalan donanım bileşenlerini izlemenizi sağlayacak.

Tıpkı batarya sağlığı gibi, ama depolama için olanı.

Android Açık Kaynak Projesi’nin Android 15 dosyasına göre, cihazınıza eklenen yeni bir API ile depolama çipinizin sağlığını yüzdelik olarak takip edebileceksiniz. Bu sayede depolama çipinizin ne kadar ömrü kaldığını anlık olarak görebilme imkanına sahip olacaksınız. Zira, diğer donanım bileşenleri gibi depolama çipleri de zaman içinde yıpranabilir, bu yüzden bu özellik oldukça kullanışlı bir hale gelecek.

Modern telefonların birçoğunda bulunan UFS depolama yönteminde, depolama sürücüleri genellikle kullanım oranlarını gösterir. Android 15 bu bilgiye erişerek kullanıcılara sunmayı planlıyor. Google Pixel modellerinin bu özelliği ilk kez entegre eden cihazlar olması bekleniyor. Özellik asıl olarak depolama sağlığını izlemek için tasarlanmış olmasına rağmen, ikinci el cihaz satın alacak kullanıcılar için de bilinçlendirici bir rol oynayabilir. Sizce bu özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock