Ukrayna nerede? Ukrayna’ya nasıl gidilir? Ukrayna’da gezilecek yerler

Tüm dünyanın odak noktası haline gelen Ukrayna, son günlerde oldukça merak edilen ülkelerden biri haline geldi. Peki Ukrayna nerede? Ukrayna halkı rus mu? Ukrayna’da nereye gidilir? Ukrayna’da gezilecek yerler nerelerdir? Ukrayna’ya nasıl gidilir? İşte yanıtlar…

Zengin kültürel mirası, köklü tarihi ve doğa harikası manzaralarıyla Doğu Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olan Ukrayna, son dönemlerin en çok konuşulan rotalarından biri haline geldi. Hem eğlenmek hem de sakin bir zaman geçirmek isteyenlerin favorisi haline gelen Ukrayna, görenleri adeta kendine hayran bırakıyor. Eğer sizde Ukrayna’yı yakından tanımak istiyorsanız bu yazı tam da size göre! Gelin Avrupa’nın saklı cevheri Ukrayna’yı adım adım keşfedelim.

UKRAYNA NEREDE? UKRAYNA HALKI RUS MU?

Yüzölçümüyle Avrupa’nın en büyük ülkesi olan Ukrayna, doğuda ve kuzeydoğuda Rusya, kuzeybatıda Belarus, batıda Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatıda Romanya ve Moldova’ya komşudur. Karadeniz ve Azak Denizi’ne de kıyısı bulunan Ukrayna’nın en çok bilinen şehirleri Kiev, Lviv ve Odessa‘dır. 

Ukrayna nerede?

UKRAYNA’DA NEREYE GİTMELİ? UKRAYNA’DA GEZİLECEK YERLER

Ukrayna denildiği zaman akla ilk olarak başkent Kiev gelmektedir. Ağaç kesmenin yasak olduğu bu şehir, yemyeşil manzaraları ve etkileyici mimarisiyle önemli bir gezi rotası oluşturmaktadır. Altın kubbeli Aziz Sofya Katedrali, Aziz cyril Kilisesi, Saviour Kilisesi, St. Michael Manastırı ve Mariyinsky Sarayı Kiev’de en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. 

ziz Sofya Katedrali

Öte yandan UNESCO Dünya Miras Listesi‘nde yer alan Lviv şehrinde ise mimar Zygmunt Gorogolevski tarafından tasarlanan Opera Binası, Potocki Sarayı, Dormition Katedrali ve Brewery Müzesi en dikkat çeken yerlerdir.

Lviv, Potocki Sarayı

Karadeniz’in incisi ve ülkenin en büyük dört şehrinden biri olan Odessa ise Potemkin Merdivenleri, Privoz Pazarı, Deribasovskaya Caddesi, Şehir Bahçesi ve Arcadia Plajı ile seyahat severlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor.

Odessa

UKRAYNA’YA NASIL GİDİLİR?

Türkiye’den Ukrayna’ya gitmeyi planlıyorsanız yaklaşık 1.702 kilometre mesafelik bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Eğer hava yolları ile Ukrayna’ya gitmek istiyorsanız minimum 939,00 TL’ye satın alacağınız uçak bileti ile yaklaşık 2 saat 25 dakika içerisinde Ukrayna’ya direkt olarak ulaşabilirsiniz. 

Ukrayna

Kara yolundan faydalanarak Ukrayna’ya gitmek içinse ilk olarak Schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor. Bulgaristan, Romanya ve Moldova üzerinden yolculuk yaparak Ukrayna’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ukrayna