Rufus İndir – Önyüklemeli USB Sürücü Oluşturma Programı

Rufus, önyüklenebilir USB diskler hazırlamanıza yardımcı olan küçük, kullanımı basit ve aynı zamanda ücretsiz bir programdır.

Bilgisayarınızı cd-dvd okuyucusu olmayabilir. “Bilgisayarıma nasıl format atıcam” diye düşünürken işte Rufus tam böyle durumlarda ihtiyacımız olan ender programlardan bir tanesidir. Kurulum gerektirmeyen programın oldukçada basit bir kullanımı vardır.

Programın genel özelliği tüm kalıp (ISO, NRG, IMG) dosyalarını usb belleğe entegre edebilmesidir.

Usb bellekten işletim sistemi kurmak, BIOS veya DOS güncellemesi yapmak, önyüklenebilir programlar oluşturarak işletim sistemi olmayan bilgisayarlarda çalışmak gibi işlevleri rahatça yapabilirsiniz.

Programın diğer bir güzel yanı ise usb bellek ve hafıza kartı gibi biçimlenmeyen sorunlu cihazları biçimlendirme özelliğidir.

Şimdi gelelim rufusun kullanımına.

Öncelikle bilgisayarımıza USB belleğimizi takıyoruz. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta, taktığımız usb belleğin içerisindeki önemli dosyalarımızı yedeklemektir. Çünkü RUFUS usb belleğe herhangi bir programı boot etmeden önce diskimizi biçimlendirir.

Daha sonra kurulum gerektirmeyen RUFUS programımızı çift tıklayıp çalıştırıyoruz. Eğer sistemde takılı olan usb sürücümüz varsa zaten program onu direk tanıyor. Eğer birden fazla usb belleğimiz takılıysa, hangisinden önyüklenebilir medya oluşturacaksak en üstteki “aygıt“ menüsünden seçimini gerçekleştiriyoruz.

Daha sonra menülerde yazan hiçbir ayara dokunmuyoruz. Sadece sağ alt tarafta yazan ”ISO dosyası” yazan kısımın yanındaki gözat işaretine tıklayarak usb bellekten çalıştırmak istediğimiz kalıp dosyasının yolunu gösteriyoruz.

Başlat dediğimizde program otomatik olarak usb belleğimize boot etmek istediğimiz programı entegre ediyor. Yeşil kısım tamamen dolduktan, dosyaların aktarımı durduktan sonra usb belleğimizi çıkarıp kullanabiliriz. Bence usb belleğe program entegre etmek için kullanılan programların içerisinde en elverişli olan rufustur. Kurulum gerektirmez kullanımı ise oldukça basittir.

Ücretsiz olarak aşağıdaki verdiğim adresden programı indirip sizlerde kullanabilirsiniz.

Önyüklemeli USB Sürücü Oluşturma Programı İndir
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO