İran’da Azerbaycan Türkü 2 aktiviste hapis cezası verildi

İran’da Azerbaycan Türkü aktivistler, “Kargaşa çıkararak kamu düzenini bozmak” suçlamasıyla hapis cezasına çarptırıldı.

Aktivistlerden Meysem Culani ve Ali Hayırcu’ya 8 ay hapis ve 40 kırbaç cezası verildi.

HAPİS VE KIRBAÇ CEZASI

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı’nın (HRANA) haberine göre; Erdebil Devrim Mahkemesi, Culani ve Ali Hayırcu hakkında ayrı ayrı 4’er ay hapis ve 20’şer kırbaç cezası verdi.

GEREKÇE, AZERBAYCAN’A DESTEK VERMEK

İran’da Dağlık Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılması için girişilen savaşta (27 Eylül 2020-10 Kasım 2020), “Azerbaycan Cumhuriyeti’ne destek verme” gerekçesiyle, çoğunlukla Türk kökenli vatandaşların yaşadığı Erdebil, Tebriz, Urumiye, Meşkinşehr, Reşt, Pars Abad Mogan, Culfa, Keleyber ve Zencan kentlerinde, 80’den fazla Türk aktivist gözaltına alınmıştı.

GÖSTERİYE KATILAN AKTİVİSTLERE GÖZALTI

İran emniyet güçleri, bazı kentlerde gösteri yapan aktivistleri gözaltına alırken bazı yerlerde de “gösteri düzenlemesi muhtemel” kişileri gözaltına almıştı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Culani ve Hayırcu, o günlerde gösteri düzenlemediği halde gözaltına alınan aktivistler arasında yer almış, şartlı tahliyeyle serbest bırakılmışlardı.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

REKLAM ENGELLEYICI

Reklamları Engelleyici kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO