Hoşgeldiniz!

Şimdi Kayıt Olarak Bilgi ve Paylaşımlara katılabilir Üye Ayrıcalığından  yararlanarak diğer üyelerle özel mesaj gönderebilirsiniz, ve yardımlaşabilirisiniz.

Şimdi üye Ol!

Ubuntu Lamp Server Kurulumu

SerhanRecepce

Gurbetseli
Site Yetkilisi
Administrator
Katılım
5 Oca 2020
Mesaj
2
Tasksel

Tasksel, Debian yükleyicinin gerekli bir parçası olan (aynı zamanda Ubuntu'da da gereklidir) kurulum sistemidir. Tasksel yazılım paketlerini görevlerine göre gruplar ve tüm paketlerin kurulumu için kolay yollar önerir. Aynı işlevselliği geleneksel meta-paketleri için de sağlar.

Task listeleri

Görevler /usr/share/tasksel içindeki .desc dosyasında tanımlanır. Debian türevleri kolayca görev ekleyebilirler. Öntanımlı liste Ubuntu'da erişilebilirdir ve komut satırına aşağıdaki yazılarak görüntülenebilir:

gedit /usr/share/tasksel/ubuntu-tasks.desc


Kurulum

Tasksel Ubuntu'nun 6.10 sürümünden itibaren kurulumun temel parçalarına dahil olmuştur. Tasksel Ubuntu yükleyicilerinin tüm sürümlerinde sunulur (fakat önceleri ana sistemin parçası olarak yüklenmezdi).

Kullanım

Komut satırından Taksel'i çalıştırmak için alttaki komutu girin.Tasksel menüsü gösterilecektir.

400px-Tasksel.jpg

Zaten yerleşik görevlerin adlarının yanında yıldız imi olacaktır. aşağı kaydırıp boşluk tuşuna basarak bir görev seçin. Bu, seçili görevin yanına bir yıldız imi koyacak ve onu kurulum için işaretleyecektir. Yıldız imini kaldırmak ise görevi kaldırılmak üzere imleyecektir.Bir kez 'ok' seçildiğinde görev kurulum ve kaldırılmalar apt-get kullanılarak gerçekleşecektir.


Komut satırı değişkenleri

Doğrudan hangi görevin kurulabileceğini de belirleyebilirsiniz. Söz gelimi, Apache-MySQL-PHP yığınını var olan sisteme eklemek için:

sudo tasksel install lamp-server


Tüm seçenekler için, tasksel man sayfasına bakın:Task tanımları

Burada birkaç genel görevin tanımlarını verelim:BIND DNS sunucusunu ve onun belgelemesini seçer.Bu görev Edubuntu sınıf sunucusunu temin eder.Hazır Linux/Apache/MySQL/PHP sunucusunu seçer.Bu görev Ubuntu masaüstü ortamını kurar.
 
Üst