Mac Adresi ile Neler Yapabilirim?

'Ne Nedir Nasıl Yapılır' forumunda Sakalli tarafından 5 Oca 2018 tarihinde açılan konu

 1. Sakalli

  Sakalli Member

  Bu konumuzda MAC Adresi ile neler yapabilirim sorusuna kısaca yanıt vermeye çalışacağız. MAC Adresi yada MAC Numarası internete bağlanan ya da network dediğimiz ağ yapısına sahip (cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler, modem, wifi, network yazıcılar gibi) cihazlara tanımlı olan harf ve rakamlardan oluşan birbirinden farkli bir koddur. MAC Adresi 12 karakterden oluşur. 01:22:45:99:89:AF gibi. Bunun ilk 6 karakteri o cihazı üreten firmayı gösterir. Sonraki 6 karakter ise o donanım ne olduğunu gösterir.

  Kısacası MAC Adresi bir cihazın kimliğidir. MAC İngilizce Media Access Control, Türkçe Ortam Erişim Yönetimi anlamına gelir. Bu kimlik numarası dünya genelinde yalnızca ve yalnızca o cihaza kaydedilmiştır. Tıpkı TC Kimlik numarası gibidir. Bu numara ilgili cihazın netwok/ethernet kartına kaydedilmiştır.

  Peki ne amaçla kullanılır bu MAC Adresi?

  MAC Adresinin birincil kullanım nedeni birbirine bağlanan network aygıtlarının birbirleri ile haberleşmesinde kullanılır. Örneğin evinizden bilgisayarınızla modem vasıtasıyla internete çıkış yapabilmeniz için MAC Adresi zorunludur. Çünkü modeminiz bilgisayarınızla bağlantıyı bilgisayarın kendi Ethernet kartına kaydedilmiş olan MAC Adresi ile iletişim kurmaktadır. Aynı şey bir cep telefonu içinde geçerlidir. Cep telefonu ile bir wifi cihazına ya da şebekeye bağlanmanız için cep telefonunda tanımlı olan MAC adresi ile iletişim gerçekleştirilir. Bir cihazın ağ donanımını tanımak için MAC Adresi kullanılır diyebiliriz. Buradaki durum IP Adresi ile karıştırılmamalıdır. MAC Adresleri yalnızca ve yalnızca AĞ İÇERİSİNDE işe fayda! Ağ dışında işe yaramaz.

  MAC Adresi değiştirilebilir mi?

  MAC Adresi kuşkusuzki uygulamalarla değiştirilebilmektedir. MAC adresinin herhangi bir yolla değiştirilmesi bağlantıda herhangi bir sorun oluşturmaz. Çünkü MAC Adresinin yanısıra ana neden IP Adresidir. IP Adresi ile bilgisayarlar ve diğer aygıtlar bir çeşit doğruluğunu sağlama ile iletişim kurarak internete çıkış yaparlar ve haberleşmeyi devam ettirirler.

  MAC Adresi ile çalınmış ya da kaybolmuş bir cihazın bulunması olası değildir. Ancak  çalınan ya da kaybedilen bir cihazın yöntem servise bildirilmesi ya da aynı ağ içinde ise uygulamalar sayesinde sorgulama sonucunda bulunabilir.

  MAC Adresi ile aynı ağ içerisinde çeşitli kurallar oluşturarak prosedürler yapılabilir. Mesela internete çıkışın yasaklanması ya da ağ içindeki bir kullanıcının belirlenmesi gibi. Genellikle network (ağ) ortamında internete giren ya da ağ içerisinde bulunan bir kullanıcı yada cihazın ne olduğu konusu ile ilgili bilgi verir. Mesela bir internet cafe, bir oteldeki kullanıcılar, bir işyerinde aynı internet hattı üzerinde prosedür yapan kullanıcılar gibi.

  Mail gönderirken ya da herhangi bir sitede prosedür yaparken platform sizin MAC Adresinizi ve IP Adresinizi alabilir. Sonraki safhada şayet kullanıcı hakkında prosedür yapılacaksa o kullanıcının bağlandığı IP adresi kullanılır. Böylece kullanıcının hangi noktadan örnek olarak hangi işyeri ya da evden bağlandığı bulunabilir. MAC Adresi ilede o ağdan gelen kullanıcının hangi cihazdan bağlandığı belirleme edilir.

  Örneğin:

  Büyük bir işyerinde bulunan bir sürü kullanıcı düşünün. Bu kullanıcıların hizmet aldığı bir modem olacaktır. Siz bir internet sitesine herhangi bir prosedür yaptığınızı düşünün. Diyelim ki bir yorum yazdınız. Bu yorum yaptığınızda IP adresiniz hatta MAC Adresiniz alınabilir. Kayıt edilen IP numarası bilgisayarınızın IP numarası değil yani iç IP numarası değildir. Bu IP numarası modeminizin aldığı yani TTNET, Superçevrimiçi, Smile ADSL gibi firmanın sizin modeme tanımlamış olduğu IP numarasıdır. Sonraka aşama ise MAC Adresidir. Eğer MAC Adresi kayıt edildiyse bu MAC Adresi ile o işyerinden hangi bilgisayarın yorum yazdığı bulunabilir. Ancak genel kullanım IP Adresidir. Yani belirleme prosedürlerinde IP Adresi kullanılır.

  Sonuç olarak MAC Adresi çok bir şey yapılamayacağı ortadır. Sadece ağ içerisinde ilgili MAC adresi ile donanım saptamaye ya da herhangi bir prosedür yapma yetkisine sahip olabilirsiniz.

  MAC Adresini Nasıl Öğrenirim.

  Bilgisayarın MAC adresini öğrenmek için Başlat >>> Çalıştır >>> cmd yazdıktan sonra getmac yazıp entera basmanız yeterli. Bu durumda bilgisayarınızın sahip olduğu mac adresleri ekrana gelir. Laptop gibi hem wifi hemde kablolu bağlanan cihazlarda çok sayıda mac adresi bulunur.

  Telefonun mac adresini ise telefonun ayarlar kısmında cihaz ile ilgili kısmından öğrenebilirsiniz. Aynı biçimde tabletlerde de böyledir.

  Yazıcı gibi bir cihazın mac adresi cihazın üzerinde yer alabilir. Bir ağdaki tüm cihazların MAC Adreslerini öğrenmek için ABu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. isimli programı kullanabilmeniz mümkün.
   

Bu Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
  Uyarıyı kapat