Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TURAN Ordusu Dünyaya Korku Verdi..!
#1
[Resim: 1514480507.jpg]
Uzun zamandir tüm Türk devletlerinin ordularının birleştirilmesi Türk devletlerinin gündemindeydi. Azerbaycan’da ilk etapta 4 Türk devletinin katılımı ile birleşmiş Türk orduları (TURAN ORDUSU) kuruldu. Kurulan Turan Ordusu, NATO gibi görev alacak.

TURAN Ordusu Dünyaya Korku Saldı..! | Uluslararası Sivil İnisiyatif Gazetesi
İşte Yeni TURAN Ordusu Merkezi Ankara’da olan teşkilat; kısa adıyla TAKM, yalnızca Jandarmayı içerecek. TAKM TÜRK coğrafyasında ‘ilk askeri ortak yapı’ olma özelliğini taşıyor. Türk devletlerini tehdit eden dış güçlere karşı orduların tüm imkânlarıyla birlik olup gerek görülürse silah gücüyle karşılık verilecek diğer görevi ise Müslüman ülkelerin can güvenilirği ve dünyada barışı güvenliğini sağlamak olacak.

Türkiye, bir yandan Suriye’deki krizi, bir yandan Patriotlar’ı tartışırken, Türk Dünyası için önemli bir askeri adım atıldı. Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan ‘AvrAsya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatları birleşti. Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyonu’nun da katılımı ile kurulan teşkilatın ilk dönem başkanlığını Türkiye üslendi.

Ordunun genel karargâhı Ankara’da bulunacak. Yeni teşkilatın sembolü ‘at’. Dönem başkanlığının simgesi olan at heykeli 2014’ün mayısına kadar Jandarma Genel Komutanlığı’nda bulunacak. Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada teşkilatın ‘khamlecı ülkelerin askeri statülü kolluk kuvvetleri arasında işbirliğini geliştirmeyi öngördüğü’ ve ‘yalnızca barışa hizmet etmeyi ve yurttaşlarına insan odaklı çağdaş kolluk hizmeti vermeyi hedeflediği’ vurgulandı. Açıklamada, ‘TAKM’nin hiçbir ülke ve kuruluşa karşı oluşturulmadığı’ vurgusu yapıldı. Diplomatik kaynaklar, kuruluşun, dört ülkenin jandarmaları arasında bilgi ve tecrübe değişimi öngördüğünü, herhangi bir askeri müdahale mangasının bulunmayacağını ifade etti. Kaynaklar, kurulan örgütün NATO veya Europol aynısı bir yapı olmadığına dikkat çekti. Aynı kaynaklar, örgütün Avrupa ve Akdeniz Jandarmaları ile Asker’ Statülü Kolluk Kuvvetleri Birliği’ne alternatif nitelik taşıdığını vurguladı.

Avrupa panik yaptı Yapılan açıklamalar bununla sınırlı kalırken, Avrupa’da bazı televizyon kanalları haberi son dakika ve flaş olarak duyurdu. Avrupa medyasına göre bu ordu TURAN Ordusu. Bazı gazetelerin attığı panik manşetlerinde ise daha degisik ayrıntılara yer veriliyor. Gazetelerin haberlerine göre bu ordu, Türk devletlerini tehdit eden dış güçlere karşı orduların tüm imkânlarıyla birlik olup gerek görülürse silah gücüyle karşılık verecek. Diğer görevi ise Müslüman ülkelerin can güvenliğini güvenliğini sağlamak olacak. Yine aynı haberlerde Turan ordusunun çoğu alanda; gelişmiş silah üretimi, füze kalkanı, uzun mesafeli füze, savaş uçakları, savaş gemileri, helikopter ve insansız savaş uçakları üretimi içinde ekonomilerini ve tüm güçlerini birleştireceği yazılıyor.. Sadece 4 devletin içeriğinde bulunan 2 milyon 800 binlik asker gücü sayısı başta İsrail olmak suretiyle çoğu ülkeyi korkutmaya yetti.

Dünya gündemine haber bomba gibi düştü çoğu ülkede bu olay haber bültenlerinde son dakika olarak geçti ve Türkler dünyaya karşı birleşti tehlike kapıda manşetleri atıldı. Dünya üzerinde 7 Türk Cumhuriyeti ve 50 nin üzerinde küçük Türk devleti ve eyaleti var. Sadece 7 Türk Cumhuriyetinin bile birleşmesi Dünyanın en güçlü ordusunu oluşturmaya fazlasıyla yetiyor TAKM ise henüz kuruluş aşamasında… Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın askeri birliğin içerisinde olmadığı görülüyor.

Kazakistan dışındaki diğer iki ülkenin bu birliğe katılımı kısa vadede olası değil. Türkmenistan’ın BM nezdinde imzaladığı “tarafsızlık statüsü”, Özbekistan’ın da Türkiye ile olan olumsuz ilişkileri nedeniyle Türk dünyasının iki önemli ülkesi bu kuruluşta yer almayacaklar. Kazakistan’da ise durum henüz belirsizliğini koruyor. TAKM’nin kuruluşu Kazakistan’ın birçok gazetesinde memnuniyetle belirtildi. Birçok uzman ve köşe yazarı Kazakistan’ın TAKM içeriğinde yer alması gerektiğini savunurken, bazıları bu durumun Kazakistan’ın çıkarlarına ve denge politikasına aykırı olacağını ortaya koydular. Kazakistan üst yönetiminden bu hususta herhangi bir açıklama gelmedi. Bununla beraber kısa zaman önce Azerbaycan Haber Ajansı tarafından Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan arasında ortak askeri tatbikat düzenleneceği duyurulmuştu. Dolayısıyla Kazakistan’ın askeri anlamda bilhassa Türkiye ve Azerbaycan’la işbirliğini güçlü bir biçimde sürdürmek isteyeceğini ifade etmek mümkün olabilir.

Her şeyden önemlisi TAKM üzerinde iyi çalışılması ve korunması gereken bir organizasyondur. Yeterli bir bütçeye sahip olmalı ve gerçekçi hedeflerle ilerlemelidir. Ancak o zaman Türk dünyası adına etkili bir kazanım olarak kabul edilebilir. Türkiye’nin da aralarında bulunduğu 4 ülkenin katılımı ile merkezi Ankara olan AvrAsya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatı kuruldu. Merkezi Ankara’da olan teşkilat; kısa adıyla TAKM, yalnızca Jandarmayı içerecek. TAKM TÜRK coğrafyasında ‘ilk askeri ortak yapı’ olma özelliğini taşıyor. Türk devletlerini tehdit eden dış güçlere karşı orduların tüm imkânlarıyla birlik olup gerek görülürse silah gücüyle karşılık verilecek diğer görevi ise Müslüman ülkelerin can güvenilirği ve dünyada barışı güvenliğini sağlamak olacak. Türkiye, bir yandan Suriye’deki krizi, bir yandan Patriotlar’ı tartışırken, Türk Dünyası için önemli bir askeri adım atıldı. Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan ‘AvrAsya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatları birleşti. Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyonu’nun da katılımı ile kurulan teşkilatın ilk dönem başkanlığını Türkiye üslendi. Ordunun genel karargâhı Ankara’da bulunacak. Yeni teşkilatın sembolü ‘at’. Dönem başkanlığının simgesi olan at heykeli 2014’ün mayısına kadar Jandarma Genel Komutanlığı’nda bulunacak.

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada teşkilatın ‘khamlecı ülkelerin askeri statülü kolluk kuvvetleri arasında işbirliğini geliştirmeyi öngördüğü’ ve ‘yalnızca barışa hizmet etmeyi ve yurttaşlarına insan odaklı çağdaş kolluk hizmeti vermeyi hedeflediği’ vurgulandı. Açıklamada, ‘TAKM’nin hiçbir ülke ve kuruluşa karşı oluşturulmadığı’ vurgusu yapıldı. Diplomatik kaynaklar, kuruluşun, dört ülkenin jandarmaları arasında bilgi ve tecrübe değişimi öngördüğünü, herhangi bir askeri müdahale mangasının bulunmayacağını ifade etti. Kaynaklar, kurulan örgütün NATO veya Europol aynısı bir yapı olmadığına dikkat çekti. Aynı kaynaklar, örgütün Avrupa ve Akdeniz Jandarmaları ile Asker’ Statülü Kolluk Kuvvetleri Birliği’ne alternatif nitelik taşıdığını vurguladı. Avrupa panik yaptı Yapılan açıklamalar bununla sınırlı kalırken, Avrupa’da bazı televizyon kanalları haberi son dakika ve flaş olarak duyurdu.

Avrupa medyasına göre bu ordu TURAN Ordusu. Bazı gazetelerin attığı panik manşetlerinde ise daha degisik ayrıntılara yer veriliyor. Gazetelerin haberlerine göre bu ordu, Türk devletlerini tehdit eden dış güçlere karşı orduların tüm imkânlarıyla birlik olup gerek görülürse silah gücüyle karşılık verecek. Diğer görevi ise Müslüman ülkelerin can güvenliğini güvenliğini sağlamak olacak. Yine aynı haberlerde Turan ordusunun çoğu alanda; gelişmiş silah üretimi, füze kalkanı, uzun mesafeli füze, savaş uçakları, savaş gemileri, helikopter ve insansız savaş uçakları üretimi içinde ekonomilerini ve tüm güçlerini birleştireceği yazılıyor.. Sadece 4 devletin içeriğinde bulunan 2 milyon 800 binlik asker gücü sayısı başta İsrail olmak suretiyle çoğu ülkeyi korkutmaya yetti.

Alinti : gazetesivilinisiyatif.com
[Resim: 1514397227.png]
Herzaman Bir Adim Arkandayim
Angry
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi