Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okul Alışverişine Çıkmadan Önce Bu Yazıyı Okuyun
#1
Okul Alışverişine Çıkacaklar İçin İpuçları

Yeni okul döneminin başlamasıyla okul alışverişleri çoktan başladı. Alınacaklar listesi her geçen gün uzarken bu yazımızda sizler için okul alışverişinde faydalı olacak ipuçları vermeye çalışacağız.

Okul için gerekli olan eşyaları alırken ebeveynin çocukla işbirliği kurarak beraber karar vermesi, fakat kendi tercihleri doğrultusunda çocuğu yönlendirilmesi gerekir. Çünkü çocuk eşyanın sadece rengine, albenisine kapılarak karar verir. Hâlbuki ebeveyn çocuk için en sağlıklı en kullanışlı en kaliteli olanı seçecektir.

Okul Formalarına Dikkat!

Giysinin kumaş kalitesinin bu açıdan son derece önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Topbaş, şunları kaydetti:

”Pamuklu ve yünlü haricindeki kumaşlar, belki maliyetlerinin ucuz olması ya da ütü tutmaları nedeniyle tercih ediliyor olabilir, ancak bu kumaşlar vücut sıcaklığını koruma ve kontrol altında tutmakta sorun oluşturur. Bu da hastalığa davetiye çıkarır. Bu nedenle okul üniformaları sadece renk ayırımlarıyla belirlenmemeli, kumaş nitelikleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Kırtasiye Ürünleri Alırken

Çocukların sağlığı ve güvenliği için kalitesiz, ucuz, markasız kırtasiye malzemelerinden uzak durulmalıdır. TSE’nin standartlarına göre, okul araç ve gereçleri ile kırtasiye malzemeleri alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar şöyledir:

Defter düzgün olmalı, kapak ve kâğıtlarda leke, delik ve buruşukluk olmamalıdır.

Silgiler iz bırakmadan ve kâğıdı fazla yıpratmadan silmeli. Kokulu silgiler kanserojen olduğu için tercih edilmemelidir.

Kalem gövdesinde yara, ezik, kıymık ve çatlak bulunmamalıdır. Suluboyalar homojen görünüşte ve renkte olmalı, renk dalgalanması görülmemelidir.
Boya kaleminin yüzeyinde, kabarma, dökülme, çatlama, akma ve ton farkı bulunmamalıdır.

Çanta alırken dikkat!

Çantanın ağırlığı çocuğun vücut ağırlığının yüzde 10’unu geçmemelidir. Örneğin 10 yaşında ortalama 30 kilo olan bir çocuğun çantası 3 kiloyu geçmemelidir. Bunun için gereksiz eşyalar çantadan çıkarılmalıdır.

Çanta içindeki bölmeler kullanılarak ağırlık çanta içinde eşit dağıtılmalıdır. Daha ağır eşyalar sırta ve bele yakın bölmelere konmalıdır.

Bu yazımızda okul alışverişlerinizde dikkat edebileceğiniz birkaç tüyo vermeye çalıştık. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Bul
Cevapla Spamı Temizle


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evlenmeden önce mutlaka yapılması gereken şeyler Dilan Tahtacı 0 1,174 09-27-2017, 08:02 AM
Son Yorum: Dilan Tahtacı

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi